Výstava „Volby - Jak jsme v historii (ne)volili?“

Ilustrační foto - logo výstavy

V roce 2011 uplynulo 65 let od prvních poválečných československých voleb. Dodnes se vedou diskuse nad otázkou, do jaké míry byly posledními svobodnými volbami před rokem 1989. Toto výročí bylo impulzem k realizaci výstavy k fenoménu voleb s názvem Volby – Jak jsme v historii (ne)volili?, kterou pořádá Národní muzeum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů od 15. června 2011 v Národním památníku na Vítkově.

Výstava si klade stejné otázky jako řada voličů. Jaký význam a smysl mají volby? Je mechanismus parlamentních voleb funkční? Jakou roli hrají volby a možnost volit ve společnosti? Odpověď nachází v analýze voleb, které se konaly od konce 19. století až do současnosti. Prezentuje ji pomocí moderních interaktivních metod a modelových případů. „Potvrdili jsme si, že charakter voleb se v průběhu století moc neměnil. Měnily se jenom kulisy a data v kalendáři. Když porovnávám současné volby s těmi minulými, nejsme na tom zase tak zle,“ říká Tomáš Bursík, kurátor výstavy. Autoři se dívají na volby z pěti různých pohledů, z pohledu řadového i jednoho konkrétního voliče, politické strany, státu a médií.

Autoři expozice:

  • Mgr. Tomáš Bursík – historik, vedoucí Oddělení novodobých českých dějin NM, komisař výstavy
  • PhDr. Ivan Malý – historik, zástupce vedoucího Oddělení novodobých českých dějin
  • PhDr. Milan Bárta – historik, vedoucí Oddělení zkoumání komunistické totalitní moci, ÚSTR
  • Mgr. Jiří Urban – historik, Oddělení zkoumání komunistické totalitní moci, ÚSTR

Výstava Volby – Jak jsme v historii (ne)volili? potrvá od 15. června do 15. listopadu 2011 v budově Národního muzea – Národním památníku na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3.

Fotogalerie

Dobové fotografie a plakáty (zdroj: Národní archiv, Národní muzeum a Muzeum hlavního města Prahy)

Dobová fotografie (zdroj: Národní archiv) Dobová fotografie (zdroj: Národní archiv) Dobová fotografie (zdroj: Národní muzeum) Dobová fotografie (zdroj: Národní muzeum) Dobová fotografie (zdroj: Národní muzeum) Dobová fotografie (zdroj: Národní muzeum) Dobový plakát „Pojďte s námí!“ (zdroj: Národní archiv) Dobový plakát „Hlas pro kandidáty Národní fronty - hlas pro socialismus a šťastný život Pražanů“ (zdroj: Muzeum hlavního města Prahy)

Tisková konference, 13. 6. 2011

Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011) Tisková konference (Praha, 13.6.2011)

Ohlasy v médiích