Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu

Pozvanka na vystavu Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu (Praha, 25. května do 30. září 2016)

Vztah Čechů k půdě je dodnes neblaze poznamenán násilím v době kolektivizace. Ukazuje to výstava Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu, kterou ve spolupráci s dalšími institucemi připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

Je to po listopadu 89 vůbec první výstava, která zachycuje existenci selského stavu na českém území – od Rakouska-Uherska přes první republiku, protektorát a socialismus až k současnosti. Na dobu války a komunismu se samozřejmě zaměřuje nejvíc,“ upřesňuje historik ÚSTR Jiří Urban, jeden z autorů výstavy.

 • Kde: Národní zemědělské muzeum, Kostelní 1300/44, 170 00 Praha 7-Holešovice (mapa)
 • Kdy: Výstava je otevřena od 25. května do 30. března 2017 2016, úterý – neděle od 9.00 do 17.00
 • Pořadatelé: Ústav pro studium totalitních režimů, Asociace soukromého zemědělství ČR, Národní zemědělské muzeum
 • stránka výstavy

Upozornění na hospodáře s cejchem vesnického boháče, Ředhošť, okr. Roudnice nad Labem, fotoarchiv NZM Praha Domácnost v padesátých letech, fotoarchiv NZM Praha Předseda JZD, fotoarchiv NZM Praha Rozorávání mezí, Blevice, okr. Kralupy nad Vltavou, fotoarchiv NZM Praha

Výstava Rozkulačeno! prodloužena

Praha 24. října 2016 – Výstava s podtitulem „Půlstoletí perzekuce selského stavu“, která je k vidění v Národním zemědělském muzeu od 24. května tohoto roku, je díky zájmu návštěvníků muzea prodloužena až do konce března 2017.

Společný výstavní projekt Ústavu pro studium totalitních režimů, Asociace soukromého zemědělství ČR a Národního zemědělského muzea ukazuje, jakým neblahým způsobem byl v době kolektivizace poznamenán vztah Čechů k půdě.

Výstava mimo jiné odráží skutečnost, že zatímco nacisté české zemědělství pragmaticky využívali, ale přitom ho ponechali v chodu a dohlíželi na jeho stálou produkci, komunisté byli mnohem revolučnější. Ideologie pro ně znamenala víc, než aby hospodářství fungovalo. „Násilná přestavba společnosti přehlížela v 50. letech určující hospodářské a hospodárné aspekty zemědělství. Venkov v této době splácel krutou daň politice a ideologii,“ popisuje historik ÚSTR Jiří Urban, jeden z autorů výstavy.

Výstava je multimediální – vedle vystavených předmětů, textů a fotografií návštěvník zhlédne i ukázky z dobových nahrávek a filmů, které uvedené problematice dodávají plastičnost. Doprovodný program přinese během června a září několik besedních večerů.

U příležitosti výstavy byl vydán podrobný katalog v českém a anglickém jazyce.

Fotogalerie z vernisáže

Jří Houdek, náměstek generálního ředitele NZM Josef Stehlík, Předseda ASZ ČR aroslav Rokoský, kurátor výstavy Pamětník kolektivizace pan Vodňanský Vernisáž výstavy Rozkulačeno Vernisáž výstavy Rozkulačeno Zleva Josef Stehlik, Milan Půček a Ondřej Matějka Výstava Rozkulačeno v Národním zemědělském muzeu Výstava Rozkulačeno v Národním zemědělském muzeu Interview pro Český rozhlas

Pořadatelé:

Doprovodný program k výstavě

Ústav pro studium totalitních režimů a Národní zemědělské muzeum zvou na doprovodný program k výstavě Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu. Akce se konají v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44, Praha 7.

Pozvanka na přednášku Kolektivizace v Sovětském svazu (Praha, NZM, 8.9.2016 od 18 hodin)

Přednášky pro veřejnost:

 • Kolektivizace v Sovětském svazu, čtvrtek 8. září 2016 od 18 hod., Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7
  Přednáška historika Libora Svobody se bude věnovat dějinám sovětského venkova od bolševického převratu v roce 1917 do poloviny 30. let. Od doby tzv. válečného komunismu, poválečných hladomorů, období NEP až po kolektivizaci a všechny jevy, které ji doprovázely (masové represe, vystěhovávání, hladomor, popravy).
 • Pozvanka na besedu s režisérkou Olgou Sommerovou a historiky Petrem Blažkem a Jaroslavem Rokoským Ztráta tradice (Praha, NZM, 13.9.2016 od 18 hodin)Ztráta tradice, úterý 13. září 2016 od 18 hod., Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7
  Filmový dokument z cyklu Ztracená duše národa (2002) a diskuse s režisérkou Olgou Sommerovou a historiky Petrem Blažkem a Jaroslavem Rokoským.

Program pro školy:

 • Den, kdy se mlčelo, 23. září 2016
  multimediálně-zážitkový workshop pro žáky a studenty ve věku od 14 do 16 let
  Účastníci se přenesou do jedné jihočeské vesnice v období kolektivizace a pokusí se vžít do situací a dilemat jejích obyvatel. Workshop pracuje se vzpomínkami pamětníků zaznamenaných na portále Paměť národa.
  Přihlášky na e-mailu: workshopy@postbellum.cz