Ředitelé Ústavu a Archivu podepsali dohodu o spolupráci s rumunským „ÚDV“

Praha 16. dubna 2009 – Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek dnes udělaly další krok k širší mezinárodní spolupráci. Dopoledne podepsali ředitelé obou institucí dohodu o podpoře a spolupráci s rumunským Institutem pro vyšetřování zločinů komunismu (The Institute for the Investigation of Communist Crimes in Romania, Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania) jehož reprezentoval ředitel Marius Oprea.

Rumunský institut se tak stal již pátou zahraniční institucí se kterou mají Ústav a Archiv uzavřenou dohodu o spolupráci. První dohoda byla uzavřena 8. září 2008 s polským Institutem paměti národa.

Budeme spolupracovat v oblasti vědeckého výzkumu a vzdělávacích projektů. Spolupráce zahrnuje společné výzkumné programy a vzájemnou pomoc v publikování výsledků vědeckého výzkumu, organizování seminářů a konferencí, vydávání společných historických publikací a také výměnné studijní pobyty historiků,“ řekl k dohodě ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. Instituce si také budou vyměňovat publikace vydané v Česku a Rumunsku a obohatí tak své knihovny o nový studijní materiál.

Pro archiváře se mohou otevřít nové obzory, kdy ve spolupráci s rumunskými historiky mohou objevit materiály, které v našich archivech nejsou, nebo byly zničeny. Tímto porovnáním materiálů k jednotlivým problematikám můžeme dospět k překvapivým zjištěním,“ dodal ředitel Archivu Ladislav Bukovszky.

Marius Oprea míní, že přínosem může být výměna archivních materiálů týkajících se České republiky v rumunských archivech a naopak. „Věřím, že můj dnešní podpis je výrazným krokem ke vzniku platformy Evropské paměti a svědomí tak, jak se o ní mluvilo na slyšení v Evropském parlamentu a na posledním plenárním zasedání této instituce. Jsem přesvědčen o tom, že taková instituce je potřeba, aby koordinovala nejen výměnu zkušeností mezi evropskými historiky, ale aby se i podílela na sdílení nových informací, informovala všechny členské instituce o případných objevech nových materiálů atd,“ řekl Oprea.

Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV (ÚSTR, 16.4.2009) Prohlídka badatelny (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV - Prohlídka badatelny (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV - Prohlídka badatelny (ÚSTR, 16.4.2009) Podepsání dohody o spolupráci s „rumunským“ ÚDV - Prohlídka badatelny (ÚSTR, 16.4.2009)Prohlídka badatelny (ÚSTR, 16.4.2009) Prohlídka badatelny (ÚSTR, 16.4.2009)

Jiří Reichl
tiskový mluvčí
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2,130 00 Praha 3
gsm: +420 – 725 787 524
email: press@ustrcr.cz