Pracovní skupina pro Platformu evropské paměti a svědomí se prezentuje v Bruselu

Brusel, 18. ledna 2010 - Na tiskové konferenci v prostorách kanceláře Rady Evropy v Bruselu se novinářům a veřejnosti poprvé představili zástupci pracovní skupiny pro Platformu evropské paměti a svědomí. Prezentovali příklady zločinů spáchaných komunistickými režimy v jednotlivých zemích jako pozvánku na nadcházející konferenci „Zločiny komunistických režimů“, kterou organizuje Ústav pro studium totalitních režimů v Praze ve dnech 24.-26. 2. 2010. Setkání s tiskem, které uváděl Goran Lindblad, předseda politického výboru a místopředseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy, se uskutečnilo pod záštitou Torbjorna Froysnese, velvyslance Rady Evropy při Evropské unii.

Pracovní skupina pro Platformu evropské paměti a svědomí vznikla na základě iniciativy Ústavu pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Úřadem vlády ČR v roce 2008. V současné době čítá 26 organizací a institucí z 19 zemí Evropy. Vznik Platformy evropské paměti a svědomí podpořila Rezoluce Evropského parlamentu O svědomí Evropy a totalitě z 2. dubna 2009 a také Rada pro všeobecné záležitosti a zahraniční vztahy Evropské unie (GAERC) ve svých závěrech ze zasedání dne 15. června 2009.

Po tiskové konferenci se uskutečnilo jednání pracovní skupiny pro Platformu evropské paměti a svědomí, které hostilo České centrum v Bruselu.

Tisková konference pracovní skupiny pro Platformu evropské paměti a svědomí (Brusel, 18.1.2010) Vpravo náměstek ředitele Muzea okupace Lotyšska Valters Nollendorfs, vlevo lotyšská novinářka - rozhovor (Brusel, 18.1.2010) Náměstek ředitele ÚSTR Miroslav Lehký a Goran Lindblad, předseda politického výboru a místopředseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy (Brusel, 18.1.2010) Jednání pracovní skupiny pro Platformu evropské paměti a svědomí (Brusel, 18.1.2010)