Polské tažení 1939

Polsko–německé vztahy se v roce 1939 nesly ve znamení napětí a stupňujících se německých územních požadavků. Ty se týkaly především takzvaného Polského koridoru, tedy pásu země zajišťujícího jinak vnitrozemskému Polsku přístup k moři v oblasti Gdaňska, samotného Svobodného města Gdaňsk a západních oblastí Polska, které muselo Německo po porážce v první světové válce odstoupit. Svou roli v neposlední řadě hrála i Hitlerova idea, že je třeba rozšířit německý „životní prostor“ směrem na východ.
Samotné válce předcházelo 23. srpna podepsání paktu o neútočení mezi SSSR a Německem (tzv. Pakt Molotov–Ribbentrop), v jehož tajných dodatcích si obě země rozdělily sféry vlivu (do té sovětské patřily kromě východních území Polska též pobaltské státy, Finsko a Besarábie), vzájemnou podporu při jejich vymezování a výslovně připustily likvidaci Polska.
Rostoucí německý tlak na Polsko pak vyvrcholil 1. září 1939, kdy německý wehrmacht po zinscenovaném polském přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic zahájil útok. Začala tak druhá světová válka v Ecropě. Dne 17. září se do operací zapojil, zcela v duchu uzavřeného paktu, zapojil i SSSR. Nacistické Německo a Sovětský Svaz společně během této kampaně v jediném měsíci Polsko zlikvidovaly, to definitivně kapitulovalo 5. října. Západní spojenci, kteří v reakci na německou agresi vyhlásili 3. září Německu válku, nebyli schopni Polsku významněji pomoci a nedokázali ani využít faktu, že většina německých jednotek byla soustředěna v Polsku a na polských hranicích.

Následující fotografie jsou zřejmě ze soukromého alba vojáka, který s největší pravděpodobností působil u podpůrných jednotek německého letectva. K tomuto závěru nás vede zejména fakt, že se jedná o obrázky z týla (záběry zničených vesnic a měst, zajatých polských vojáků či polského obyvatelstva) a fotografie pořízené ze vzduchu. Album se nachází ve fondech ABS a nabízí nám možnost vnímat atmosféru polského tažení z pohledu německých týlových jednotek.

Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Polští uprchlíci se vracejí do svých vesnic Polští uprchlíci se vracejí do svých vesnic Polští uprchlíci se vracejí do svých vesnic Zajatí polští vojáci Zajatí polští vojáci Zajatí polští vojáci Zajatí polští vojáci Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Polský hrob Kontrola podezřelých polských civilistů Kontrola podezřelých polských civilistů Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Zajatí polští vojáci Zajatí polští vojáci Polští Židé Momentky z polského tažení Polští Židé Zajatí polští vojáci Zajatí polští vojáci Ukořistěné polské letadlo Nepovedené přistání německého průzkumného letounu Henschel Hs 126 Polský hrob Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Zajatí polští vojáci Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Údajní polští ostřelovači a jejich poprava Údajní polští ostřelovači a jejich poprava Údajní polští ostřelovači a jejich poprava Údajní polští ostřelovači a jejich poprava Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Původně čs. tanky LT-35 ve výzbroji německé armády Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Polští uprchlíci se vracejí do svých vesnic Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Německý průzkumný letoun Henschel Hs 126 Momentky z polského tažení Polští uprchlíci se vracejí do svých vesnic Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Původně čs. tanky LT-35 ve výzbroji německé armády Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Letecké záběry Varšavy Letecké záběry Varšavy Momentky z polského tažení Momentky z polského tažení Nepovedené přistání německého průzkumného letounu Henschel Hs 126 Havarované německé dopravní letadlo Junkers Ju 52 Havarovaný německý průzkumný letoun Fieseler Fi 156 Storch Havarovaný německý letoun Dornier Do 17