Aktuálně (archiv aktualit)


Zákon č. 181/2007 Sb. není protiústavní

13. března 2008 - Ústavní soud zamítl požadavek 57 zákonodárců ČSSD a KSČM a prohlásil, že zákon č. 181/2007 Sb., o Ústavu pro studium totalitních režimů a o Archivu bezpečnostních složek, není protiústavní. „Minulý režim svou propagandou za použití cenzury záměrně vytvářel svůj vlastní nepravdivý obraz zastírající jeho skutečnou podobu,“ prohlásil podle ČTK soudce zpravodaj Stanislav Balík, a proto je třeba historii zkoumat důkladně a objektivně. „Komunistický režim byl parlamentem českého demokratického státu označen za zločinný,“ připomněl. Místopředseda Senátu Parlamentu České republiky, jenž zákon hájil, reagoval na obavu Zdeňka Jičínského: „Ústav má nestranně zkoumat minulost. Činnost ústavu je důležitá zejména pro mladou generaci, která již nemá zkušenost s totalitou.“

Přidáno: 16.03.2008

Předseda vlády Mirek Topolánek ocenil i třetího člena odbojové protikomunistické skupiny

4. 3. 2008 – Předseda vlády Mirek Topolánek ocenil po návratu ze Spojených států svoji plaketou i třetího člena odbojové protikomunistické skupiny z počátku padesátých let minulého století Milana Paumera. Při této příležitosti uspořádal v Kramářově vile tiskovou konferenci.

Slavnostní předání čestné plakety předsedy vlády ČR Milanu Paumerovi Mirek Topolánek a Milan Paumer Mirek Topolánek a Milan Paumer - předání plakety Slavnostní předání čestné plakety předsedy vlády ČR Milanu Paumerovi Mirek Topolánek a Milan Paumer
Foto: Herbert Slavík, Úřad vlády ČR

Přidáno: 04.03.2008

Předseda vlády Mirek Topolánek předal Josefu Mašínovi čestnou plaketu

28. 2. 2008 – Předseda vlády Mirek Topolánek během svého pobytu ve Washingtonu, D.C., předal Josefu Mašínovi svoji čestnou plaketu, určenou i pro jeho bratra Ctirada Mašína. „Chci tím zahájit velmi vážnou diskusi, která by měla vést ke konečnému uznání třetího odboje,“ prohlásil na půdě velvyslanectví České republiky.

Mirek Topolánek a Josef Mašín - předání čestné plakety Mirek Topolánek a Josef Mašín - předání čestné  plakety Mirek Topolánek a Josef Mašín - předání čestné  plakety
Foto: Herbert Slavík, Úřad vlády ČR

Přidáno: 28.02.2008

Prohlášení Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek

Archiv bezpečnostních složek na základě zákona č. 181/2007 Sb., o Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, přebírá archiválie a dokumenty bezpečnostních složek bývalého komunistického totalitního režimu, včetně vojenské kontrarozvědky (III. správa Sboru národní bezpečnosti).

Teprve k 1. únoru 2008 Archiv bezpečnostních složek převzal ve smyslu zákona zodpovědnost za nakládání s předávanými archiváliemi a dokumenty, které řádně zpřístupňuje státním orgánům i badatelské veřejnosti.

Archiv bezpečnostních složek v souvislosti s medializací případu pana Evžena Snítilého prohlašuje, že až dosud žádné podklady k jeho osobě nikomu k nahlédnutí nezpřístupnil. Teprve dnes o ně žádali novináři, a to včetně novinářů z deníku Právo, které informace o existenci evidenčních záznamů poprvé zveřejnilo.

Přidáno: 12.02.2008

Prohlášení k úmrtí Ing. Ivana Dejmala

Ve středu 6. února 2008 v nočních hodinách zemřel po krátké nemoci Ing. Ivan Dejmal, manžel, otec, výkonný místopředseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů a přítel všech, kterým není lhostejná pravda a spravedlnost.

Přidáno: 07.02.2008

První tisková konference Ústavu pro studium totalitních režimů

1. února 2008 – Na první tiskové konferenci prezentoval ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů spolu se členy Rady Ústavu definitivní vznik Ústavu i jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Zúčastněným novinářům ukázal vzorky archiválií a dokumentů, které Archiv dnešního dne převzal od stávajících správců archivních materiálů, tj. Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany včetně Vojenského zpravodajství, Ministerstva spravedlnosti, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Bezpečnostní informační služby.

Místopředseda Senátu PČR MVDr. Jiří Liška Předsedkyně Rady Ústavu MUDr. Naděžda Kavalírová Ředitel ÚSTR PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. Ředitel ÚSTR PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

Přidáno: 01.02.2008